<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>


Geralfilda Adlifová? Jak jste jí to mohli udělat?
Odhalili jsme pár fíglů, které se Vám budou hodit brzy po tom, co objevíte na testu dvě čárky. Dozvíte se, jak nezbabrat miminku jméno a tak mu nepo… celý jeho život. 
Těchto 10 věcí prostě nedělejte a budete mít klid a Vaše dítko jakbysmet.

shutterstock45144754

1. Jméno i příjmení příliš dlouhé

Vezměte v úvahu celkovou délku jména s příjmením. Není vůbec výhodné, když je toto spojení moc dlouhé. Sama jsem to zažila. Křestní jméno mám na 9 písmen a příjmení taky. Začalo to už na základce. Kolonka na sešitu mi nestačila, tak jsem to matlala i mimo ni. Všichni to měli hezké, jenom já ne. Co mě naštvalo docela dost, bylo třeba jedno cvičení v těláku. Jsem typ, který nešvindluje. No a koncem hodiny dávala učitelka úkol: „Lehněte si na záda, nohy dejte snožmo nahoru. A teď ve vzduchu napište špičkami chodidel své jméno i příjmení.“ Samozřejmě jsem záviděla spolužačce Jitce Šeré. Byla už dávno v šatně, zatímco já jsem s třesoucími se lýtky furt jak blbec „psala“. No a později jsem nesnášela dotazníky a formuláře. Vtěsnat jméno i příjmení do vymezených rubrik byl vždycky ořech, na letence i na bankovním výpisu mi jméno automaticky useknou. Dost potupné.

2. Jméno i příjmení příliš krátké

Pak je taky opačný případ. Jméno i příjmení extrémně krátké. To miminku taky radši nedělejte. Když se třeba v telefonu představuje rychlomluvec Leo Mik, „hafnutí" někdy nestačíme chytnout. Porozumění není ideální. 
Oč lepší je, když zvolíme ke kratšímu příjmení delší jméno a k delšímu zase krátké. Takže klidně Jaroslav Mik a Jan Dobrovodský, ale ne naopak.

3. Koncová hláska jména shodná s počáteční hláskou příjmení

Pokud hlásky na rozhraní slov splývají, tak se dost blbě vyslovují. Třeba chudinka Nikol Lanějová si může situaci provdáním za pana Smetanu vylepšit, ale co takový Prokop Panáček nebo Tomáš Štěpnička?

4. Spojení s problematickou souhláskou r a ř nebo hůře vyslovitelnou skupinou slabik

Zkuste si celé spojení jména a příjmení nejdříve vyslovit, než jméno vyfasuje váš brouček. Pokud má mít příjmení Rmutský, nedávejte mu raději jméno Libor. A Rejnoková by pro jistotu neměla být Barbora.

5. Spojení, které se rýmuje

Radim Vadim, Pavel Havel nebo Drahoš Blahoš? To ne. Raději vyberte jméno, které s příjmením rým netvoří.

6. Celek jména s příjmením s nejasnou hranicí

Pokud můžeme jméno s příjmením rozdělit i jinak než je tomu v reálu, není to také na jedničku. Pak by se mohla obtížně představovat taková Iva Namálková, jejíž jméno by si někdo mohl z poslechu vyhodnotit jako Ivana Málková. A chudák Leo Nardaninský by stejně tak mohl být Leonard Aninský nebo Leon Ardaninský.

7. Jméno totožné nebo podobné s příjmením

Rozhodně je lepší, když se miminko nebude jmenovat Jindřich Jindřich ani Pavel Marek. Ten první příklad je nehezký a ten druhý zase nejasný. Mimi-pán s příjmením Marek by byl určitě spokojenější se jménem Lubomír. Nepletli by mu nikdy jméno s příjmením.

8. Nehodící se původem

Pokud se vaše slečna bude jmenovat Jenifer Kašpárková, nevyzní to tak dobře jako kdybyste jí dali jméno Eva nebo Lucie. A je velice pravděpodobné, že se někdy stane i terčem posměchu spolužáků. I z hlediska původu se vyplatí u výběru jména přemýšlet.

9. Jméno v dané době hodně užívané

Vyberete jméno, které dnes volí hodně rodičů. Trendové. Líbí se vám, protože o něm často slyšíte. Bude se vám ale líbit, když někdo na pískovišti zavolá: „Eliško!“ a přiběhnou najednou čtyři holčičky? I na toto je třeba myslet.

10. Cizí jméno, které má i českou podobu

Je úplně zbytečné, když žijete u nás, dát prckovi jméno George, pokud to není nutné z důvodu tatínkovy národnosti. U nás je to přece Jiří. Dítě si na jméno lehce zvykne, ale může být také lehce k smíchu pro okolí.
 


Shrnuli jsme pro vás pár fíglů, jak se vyhnout nešťastně zvolenému jménu pro vaše zlatíčko. Bude ho nosit po celý život, tak si na výběr toho správného jména najděte čas.

A až perfektně vyberete a mrně se narodí, dejte mu klidně o jeho jménu a příjmení vyrobit Originální knížku – Moje jméno Markéta Dostálková (pro holku) nebo Moje jméno Matyáš Kubín (pro kluka).

Mrkněte, která jména jste nejčastěji dávali v roce 2016 – v našem článku Top jména pro miminka 2016.

Pokud se Vám článek líbí, sdílejte na Facebooku, Googlu+ nebo tweetněte známým.