<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>

Jak to máte rádi vy? Jen čtěte...

Každý čteme jiným způsobem a máme při této činnosti i jiné návyky a preference. Vypátrali jsme pro vás ty nejčastější typy čtenářů. Najdete se v nich? Možná patříte do více skupin...

Podle místa četby

1. Jezevec

Miluje čtení o samotě, kde ho nic neruší, nejraději doma. V hromadné dopravě by si knížku nevychutnal.

2. Napomínač

Je jako Jezevec, ale nezaleze si a nezaleze. Čučí ve společnosti a napomíná všechny, aby nehlučeli, neklapali, netřískali dveřmi, protože on čte.

3. Plážista

Tento týpek je taky radši při čtení o samotě, ale tu mu lehce nahradí i přeplněná pláž. Při šplouchání vlnek a ševelení větříku se ponoří sám do sebe a vytvoří si svůj klid.

4. Nezmar

Čte kdykoliv a kdekoliv. Je mu jedno, jestli právě prochází rušnou nákupní třídou nebo se mačká v tramvaji. Má právě něco rozečteno, tak si čte a basta. Možná to vypadá, že si knížku dost neužije, ale co když se jenom umí líp soustředit na své priority? To by nám prozradil jedině pravý Nezmar.

Podle stylu četby

1. Důsledňák

Když už knížku rozečte, není síly, která by mu zabránila ji dočíst. Možná si umí knížku předem správně vybrat a trefí se. Nebo je to proto, že nedokáže utíkat od rozdělaného? Že by zásada?

2. Nedočítač

Tak tento člověk knížku s klidem rozečte, ale běda, když ho první kapitola netankuje. Knížku bez problémů zaklapne a jde na jinou nebo úplně  jinam.

3. Přeskakovač

S dlouhými nudnými pasážemi nebo popisy se nemaluje. Prostě je přeskočí a jede dál. Pointu pak nakonec docela vychytá. Užije si míň?

4. Nedočkavec

Tento chlápek nebo dáma nemají trpělivost. Kdo byl vrahem? Vzali se nakonec? Musí předem nalistovat výsledek. Má z toho pak něco?

mali ctenari

Podle náročnosti na obsah

1. Rekvizitář

Miluje trendy. A pokud je v trendu nějaký knižní titul, rád se s ním v zajímavé póze vyfotí a pochlubí se na sociálních sítích. Knihu přečte málokdy. Je to vlastně spíše nečtenář.

2. Tolerák

Čte knížky napříč žánry, není vyhraněn pro konkrétní autory. Pokud hodnotí, je většinou se vším spokojen.

3. Náročňák

Tak tenhle týpek si dost vybírá. A komentuje. Když se vám nějaká knížka zdá dobrá, vždycky na ní něco najde. Probírá všechny aspekty dopodrobna. Jen tak s něčím se nespokojí.

Podle vztahu k produktu

1. Vyznavač

Uznává knihy krásně zpracované, voňavé, nové a má je rád ve vlastnictví. Hýčká svou knihovnu a v ní každý svazek. Vybírá si a rád vám ukáže své poklady. Před čtením často balí knihu do novin, nesnáší knížku položenou hřbetem vzhůru nebo na stole se snídaní.

2. Salátník

Má rád jen knihy, které prošly historií čtenářstva. Ošmatlané, slepované, salátové vydání s vypadávajícími listy. Miluje knihy takové, o kterých ví, že je četly už davy před ním, cítí příjemnou nostalgii a větří záruku dobrého titulu. Často usíná v krkolomné poloze s knihou jakkoliv do něj propletenou.

3. Věcňák

Tento týpek rád čte. A jestli je to „salát“ nebo novinka, to je mu fuk. Kniha je pro něj produkt, nosič příběhů a informací. Nemá potřebu knihu vlastnit. Vítá praktickou elektronickou čtečku.

OJ004-061

Podle (zlo)zvyku nebo návyku

1. Puntičkář

Má rád pořádek, proto ho odradí kniha, kde na konci stránky není ukončena věta. Pokud věta pokračuje na další stranu nebo je dokonce rozdělena stránkou s ilustrací, vytočí ho to.

2. Evident

Každou knihu, kterou přečte musí zaevidovat do databáze a napsat k ní recenzi. Seznam nemusí být veřejný, stačí mu jeho vlastní pořádek.

3. Hračičkář

Je neustále v pohybu, možná trochu neklidný. I u čtení musí vždycky něco dělat. Ohýbá rožky, kroutí celou brožurou, hraje si se záložkou, případně si do knihy něco značí.

4. Recitátor

Tento člověk nečte knihy velkou rychlostí. Musí si u toho všechno v duchu přeříkat. Celý text si přečte i s intonací jakoby četl nahlas. A to všechno jen ve své hlavě. Čte déle než ostatní.

5. Kecalista

Tohoto čtenáře někteří nemají v lásce. Zeptají se ho, jaká byla kniha, kterou právě přečetl, chtějí doporučení. A tenhle týpek je najednou ve svém živlu. V momentě podá o knížce přesný výklad, doporučí nebo ne, ale hlavně vyzradí celou pointu příběhu. Takže, chce se vám pak knížku číst?

knihovna


Znáte ještě jiné typy čtenářů?

Napište nám Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Facebooku, náš výčet můžeme doplnit :)


Pokud se Vám článek líbí, sdílejte na Facebooku, Googlu+ nebo tweetněte známým.