<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>


Skoro každý, kdo napíše rukopis, o kterém si myslí, že by neměl zůstat v šuplíku, chce vydat knihu. Nejlépe také v tištěné podobě. O tom, jestli nakonec na světě vyhrají e-booky nebo klasika, probíhá spousta debat na různé úrovni. Budoucnost nám ukáže. Nicméně každý opravdový knihomol nebo knihomolka vědí, že není nad ten bezva pocit, když držíme tištěnou knížku v ruce. Listujeme, kocháme se, nasáváme. Tak uvidíme…
Víme ale všichni, z čeho se tištěná knížka po technické stránce skládá? Známe základní terminologii částí knihy?

Ať jo nebo ne, můžeme si spolu pár věcí zopakovat:

kniha

Přebal

List papíru, který obaluje knihu a dá se sundat. Papír je z obou stran založen, aby na knize držel. Z jedné strany bývá laminován, graficky upraven a potištěn podle obsahu knihy, z druhé strany je čistý. Na přebalu je uveden autor i název díla, případně další informace. Funkce přebalu je ochranná i informační.

Desky

Obálka knihy. Přední a zadní deska. Podle druhu knížky je buď pevná nebo měkká. Je vyrobena převážně z kartonu.

Hřbet

Spojuje obě desky knihy. Stejný materiál jako desky. Polepí se potahem současně s deskami.

Potah

Materiál, nejčastěji papír, který se přilepí na kartonové desky. Je výtvarně zpracovaný, potištěný a je na něm název díla i jméno autora. Drží desky dohromady se hřbetem a navíc má funkci estetickou.

Kapitálek

Kousek textilu, vlepený do hřbetu knihy. Zaplní mezeru mezi deskami a vlastní knihou, knižním blokem. Chrání knihu a také je sympatický na pohled. Bývá v různých barvách, ladí s výtvarným zpracováním publikace.

Záložka

Úzký proužek z textilu nebo jiné hmoty, vlepuje se do hřbetu knížky. U odborných knih, kdy nečteme po řadě jednu stránku za druhou, je vhodné mít záložek i více.

Předsádka

Silnější dvojlist papíru, který spojuje desky knížky s vlastní knihou, tedy knižním blokem. Lepí se na desky a zároveň na blok, většinou je nepotištěn, čistý. Vyskytuje se v knížce vpředu i vzadu.

Blok

Vlastní listy knížky, které drží v deskách pomocí předsádek. Tři hrany bloku musí být ořezány a čtvrtá hrana se buď vlepí nebo jinou technikou sváže do desek. Někdy může být hrana, kterou vidíme, barevná.


Znáte ještě jiné části knížek?

Napište nám Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na Facebooku, náš výčet můžeme doplnit :)


Pokud se Vám článek líbí, sdílejte na Facebooku, Googlu+ nebo tweetněte známým.