<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>


Jsou mezi námi maminky, které tak milují čtení, že se nemohou dočkat, až se dítko narodí a budou mu předčítat. To je jeden z důvodů, proč už jako těhotné listují dětskými knížkami a nahlas je předčítají svému bříšku. Navazují tak navíc příjemný kontakt s mrnětem, které ještě ani nevykouklo na svět. Nezapomenutelné chvíle zažívají tyto mamky, když se domácího rituálu účastní i malá budoucí sestřička nebo malý budoucí bráška miminka. To bývá velkým přínosem pro další sourozenecké vztahy. Oba spolu „poslouchají“ a tulí se k mamince, každý z té své strany.

čtení

1. Vzniká silné pouto mezi rodičem a dítětem

Velký význam má čtení miminkům už od prvních dnů jeho života. Zpočátku samozřejmě na čtení moc nereaguje, ale brzy poznáte, jak tuto činnost začne příznivě vnímat a těšit se na ni. Budete sami překvapeni, jakou pohodu vnese předčítání do každého dne a jak tyto chvilky budete milovat.

2. Dítě se učí naslouchat

Co je moc důležité, je pravidelnost těchto chvilek. Dítko tak pro život získá důležitou schopnost naslouchat. Bude ji rozvíjet a snáze vstřebávat nové informace. Lépe se naučí novým věcem.

3. Dítě si rozšíří slovní zásobu

Později, až dítko zareaguje, bude velkým přínosem reakce podpořit. Pomáhá, když si s ním povídáte v průběhu předčítání i po něm, o tom, co v knížce je.
Ukazujte na obrázky, naznačujte mimikou a gesty děje a emoce, které se odehrály v knize, měňte hlas podle postav. Vaše dítě tak uvedete do děje, naladíte pro aktivní zapojení, a to povede k rozšíření a obohacení jeho slovníku.

4. Dítě si rozvíjí paměť

Děti si některou knížku tak oblíbí, že ji budou chtít předčítat „pořád dokola“. Obrňte se trpělivostí a udělejte to, i kdybyste měli hlavu jako škopek. Dítě si tak trénuje paměť. Když budete číst tutéž knížku znovu, zeptejte se dítka, zda ví, co bude na další stránce následovat. Rádo zopakuje známé pasáže, předem vám doplní známý děj.

5. Dítě si zdokonalí fantazii

Překvapí vás, že si dítě všimne každé maličkosti v ilustraci, když budete na obrázky v průběhu čtení ukazovat a povídat o nich nebo mu dáte knížku do ruky. Předčítání má oproti televiznímu pořadu tu výhodu, že si dítko prohloubí svou fantazii, protože má čas si věci lépe představovat a domýšlet. Dobře rozvinutá fantazie je pro dítě velice přínosná pro budoucí tvůrčí činnost, ať už školní nebo zájmovou.

6. Dítě lépe chápe souvislosti

Pokud bude vaše předčítání poutavé, budete ho prožívat, měnit hlas a gesta, dítko s vámi bude rychleji spolupracovat. Bude vám brzy klást spoustu všetečných otázek, a věřte, že když mu je budete postupně trpělivě zodpovídat, přinese to své ovoce. Dítě bude lépe chápat souvislosti a aplikovat si je na činnosti a děje kolem něj.

7. Dítě se naučí soustředění

V době, kdy dítěti čtete, učí se zůstávat v klidu a plně se soustředit na vás a knížku. To je vlastnost, bez které se v životě neobejde. Procesu soustředění se dá chvilkami s knížkou dobře naučit a zvyknout si na ně. Zklidnění mysli a koncentrace na jednu aktivitu dítku prospěje, zamezí možné nervozitě a zlepší výsledky při činnostech v jakýchkoliv oblastech, ať už je to sport, škola nebo zábava.

Výběr knížky

Je důležité vybrat ten správný titul knížky, aby náročností textu i tématem byl blízký věku a typu vašeho dítěte. A jste to právě vy, kdo toto dokáže nejlépe. Své dítě znáte, jste s ním každou volnou chvilku, tak jistě víte, že to, co baví sousedovic prcka, nemusí bavit toho vašeho a naopak.
K ničemu je při čtení nenuťte, všechno má svůj čas a vyplyne z přirozeného vývoje. Jedině tak mu společné chvilky a čerpání nových poznatků z knížek nezprotivíte.
Takže teď už jen zvolte ten správný příběh a hurá do předčítání. Vděčného posluchače máte určitě doma, tak si to spolu hezky užijte. Těchto chvilek nebudete nikdy litovat, obohatí nejen vaše dítko, ale určitě i vás :)

Dva domácí úkoly pro dospělé

Odborníci doporučují neukončit pravidelné předčítání hned, jakmile dítko začne samo číst. Klidně předčítejte i v mladším školním věku, po celou dobu, kdy tato činnost bude vaše dítko obohacovat. Věřte, že to má svůj smysl a pomůžete tak nejenom vzdělávání dítka, ale i rodinné harmonii. 

A teď ruku na srdce. Jdete svému dítku příkladem a vidí vás doma relaxovat s knížkou? Je mu jasné, že knížka je i pro dospělé skvělou zábavou?
Pokud máte knížky opravdu rádi, zkuste si je někdy číst i jinde než jenom v ložnici před usnutím... Před očima vám doma vyroste čtenář jako hrom.

Malá rada na závěr

Chcete, aby bylo vaše dítko vtaženo do děje knížky úplně na 100 procent? Máme pro vás tip. Pořiďte mu osobní knihu s příběhem, ve kterém je hlavním hrdinou. Pozná se také v ilustracích.