<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>

Čtení dětských knih a vyprávění příběhů podporuje vývoj mozku, rozvíjí řeč, emoce a také posiluje vzájemné mezilidské vztahy dětí. U čtení není důležitý jen samotný příběh, ale také obrázky, básničky a různé slovní hříčky. Proto můžeme dětem někdy pohádku přečíst, jindy ji převyprávět podle obrázků, anebo zazpívat písničku.

Jak často bychom měli dětem číst? Odpověď je jednoduchá – tak často, jak jen to jde. Většinou je čtení pro malé děti velká zábava a sami ho vyhledávají. Milují sednout si rodičům na klín a poslouchat jejich hlas. Minimum by ale měla být alespoň jedna pohádka každý den. Proto by knihy pro děti neměly v žádném dětském pokojíčku chybět.

Čtení je pro děti dobré, to víme určitě všichni. Možná jste ale netušili, kolik benefitů takové čtení má. Navíc rozvíjí představivost, vzbuzuje zvídavost, podporuje schopnost soustředit se, zvládat emoce a také rozlišovat, co je realita a co jen pohádka. Proto je dobré si s dětmi po pohádce i popovídat o tom, co je skutečné. Vzájemné čtení výrazně posiluje vztah mezi vámi a dětmi.

Jaké knihy děti milují?

Básničky, říkanky a říkadla

I ti nejmenší milují čtení. Děti milují rytmus a rýmy. Klasické krátké básničky vydrží poslouchat stále dokola.

Osobní knihy

Malé děti se velmi upínají na svoji vlastní osobu. Proto kniha s napínavým příběhem, která je personalizovaná podle dítěte bude mít určitě úspěch. V knize bude mít dítě své opravdové jméno, a navíc i ilustrace jsou přizpůsobené dítěti. Taková kniha i s přáním uvnitř je navíc krásný dárek k narození dítěte i pro školáka.

Obrázkové knihy

Knihy bez textu? Ty jsou pro děti zábavou a velmi podporují vlastní fantazii. Sami si převyprávíte příběh podle sebe. Děti také budou nadšeně plnit různé hádanky, např. kde je na obrázku oslík?